Rodzaje taśm LED

Taśmy LED stają się coraz bardziej popularne w nowoczesnych wystrojach mieszkań. Za ich pomocą można oświetlić miejsca, które dotychczas były trudne do oświetlenia za pomocą tradycyjnego oświetlenia.

Paski LED są łatwe w zastosowaniu i montażu. Można ich użyć w każdym pomieszczeniu naszego mieszkania. Można ich użyć do podświetlenia sufitu, stopni czy mebli. Mogą mieć zastosowanie dekoracyjne jak i praktyczne. Można je przykleić do podłogi lub  montować w specjalnych listwach. Najważniejsze jest dobrać odpowiedni rodzaj taśmy przed zakupem i zastosowaniem ich w naszym domu. Jeśli mają one funkcję praktyczną to należy wybrać taśmę o mocniejszych światłach i większym zagęszczeniu. Poniżej zostaną przedstawione rodzaje taśm LED.

Podział ze względu na rozmiar diody

Pierwszą podział taśm można ze względu na rozmiar diody. Można tu wyróżnić dwie grupy podziału. Pierwsza grupa to taśma LED 3528. Numer 3528 oznacza rozmiar diody, czyli 3,5 mm x 2,8 mm. Drugi główny typ to Taśma LED 5050 o wymiarze 5 mm x 5 mm. Istnieją też inne modele takie jak: 2835,3014 oraz 5630. Są one mniej popularne.

Odcień i temperatura barwowa światła

Innym kryterium podziału taśm LED jest odcień i barwa emitowanego światła przez pasek LED. Można tu znaleźć jednokolorowe światła lub takie, które zmieniają swoją barwę (RGB). Jednokolorowe są najczęściej koloru białego, ale ich światło może mieć różne odcienie:

  • ciepła barwa ( 2700-3000K) – to światło ma odcień żółty. Jest to sprzyjająca barwa dla naszych oczu. Światło tych diod jest najbardziej podobne do światła emitowanego przez tradycyjne żarówki oraz pomaga nam wieczorami odpocząć.
  • neutralna barwa (3300-4000K) – najbardziej przypomina światło dzienne, dzięki czemu sprzyja koncentracji i efektywności w pracy. Zatem jest najlepsze w zastosowaniu w miejscu gdzie pracujemy. Stąd też jest często spotykane w urzędach i galeriach handlowych.
  • zimna barwa (4500-6500K) – ma odcień niebieski i nie jest przyjemne dla naszego oka. Dlatego często używa się go w celach jedynie dekoracyjnych.

Na rynku można też spotkać taśmy ledowe o innych kolorach światła takich jak czerwony, żółty czy fioletowy, ale są one mniej popularne. Oprócz tego na rynku występują taśmy (RGB), które potrafią zmienić kolor emitowanego światła. Zmianę kolorów można dokonać za pomocą specjalnego pilota. W ten sposób można łatwo zmienić atmosferę panującą w pokoju za pomocą światła. Najnowsze wersje taśm LED można kontrolować także za pomocą telefonu komórkowego.

Podział ze względu na klasę ochrony taśm

Niektóre taśmy można montować zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz naszego domu. Zależy to od rodzaju ochrony naszej taśmy. Pasek LED IP20 lub IP44 mogą być stosowane tylko w miejscach suchych i najlepiej wewnątrz pomieszczeń. Taśmy o oznaczeniu IP65 i IP63 mogą być stosowane w miejscach, gdzie występuje wilgoć takich jak łazienka czy kuchnia, ale nadal nie zaleca się stosowania ich na zewnątrz budynku. Jeśli chcemy zastosować nasze taśmy LED na zewnątrz naszego budynku to należy zaopatrzyć się w listwy typu IP67 lub IP68. Takie listwy są okryte silikonem lub zamknięte w hermetycznej koszulce.

Może Cię również zainteresować:

Leave a Comment