Przeprowadzka do nowego domu – co i jak?

Przeprowadzka do nowego domu to dla wielu radosna nowina. Jesteśmy entuzjastycznie nastawieni i nie możemy się doczekać aż postawimy nogę w naszym nowym domu. Jednak w lawinie emocji często zapominamy jak naprawdę dużo mamy rzeczy do przeniesienia i gubimy się wśród tego wszystkiego. Przeprowadzka nie musi być ciężką sprawą. Wystarczy robić wszystko z głową i przestrzegać kilku zasad. Możemy również zaangażować rodzinę i przyjaciół, którzy sprawią, że pójdzie nam to szybciej oraz umilą nam czas.

Grupowanie rzeczy

Gdy tylko podejmiemy decyzję o przeprowadzce należy każdego dnia wyrzucać niepotrzebne rzeczy a resztę grupować tematycznie. Starą elektronikę warto zacząć sprzedawać jeszcze w starym miejscu zamieszkania dzięki czemu zmniejszymy ilość rzeczy, którą będziemy musieli ze sobą wziąć. Stare gazety, ubrania czy buty należy wyrzucić do śmietnika albo przeznaczyć do organizacji charytatywnych. Czas przeprowadzki to idealny moment na zrobienie porządków.

Planowanie

Podczas robienia porządków najlepiej jest w międzyczasie zaplanować przeprowadzkę krok po kroku. Rozpiszmy wszystko w punktach i oszacujmy ile mniej więcej mamy rzeczy do zabrania. Często nawet nie mamy pojęcia jak dużo kartonów może nam to wszystko zająć. Pomyślmy również nad tym jak nasze rzeczy będą zapakowane, czy zmieszczą się przed drzwi i rozkręćmy meble aby bez problemu je wnieść do nowego domu/mieszkania. Transport najlepiej zaplanować na moment kiedy będzie najmniejszy ruch na ulicy. Nie powinniśmy mieć problemu również z zaparkowaniem.

Formalności

Przed przeprowadzką należy pamiętać o dopięciu wszystkich formalności. Co mamy na myśli mówiąc formalności? Rozwiążmy umowy z dostawcami internetu czy telewizji. Udajmy się do spółdzielni aby rozliczyć się z nadpłatami czynszu jeżeli takie występują. Wymeldujmy się z starego miejsca zamieszkania i zameldujmy się w nowym. Trzeba przy tym pamiętać o przekierowaniu korespondencji na nowy adres.

Kolejność pakowania

W kolejności pakowania się najważniejsze jest to, aby na początku spakować rzeczy, które nie używamy na co dzień. Różne dekoracje, pamiątki czy pościele nie będą nam potrzebne przez okres przeprowadzki więc możemy je spakować odpowiednio wcześniej aby zaoszczędzić czas.

Firma przeprowadzkowa

Zastanów się czy warto może zlecić przeprowadzkę profesjonalnej firmie. Zorganizuje ona za nas transport, pudła na rzeczy czy nawet może zapakować i rozpakować cały ekwipunek. Należy pamiętać aby taką firmę zamówić odpowiednio szybciej. Zatrudnienie jej na ostatnią chwilę może dużo więcej kosztować.

Podpisywanie kartonów

Bardzo ważnym elementem przeprowadzki jest podpisywanie kartonów. Najlepiej jest to robić markerem albo przyczepionymi karteczkami. Gdy już przeniesiemy kartony do nowego miejsca warto porozstawiać je w odpowiednich pomieszczeniach. Gdy mamy w pudłach takie rzeczy jak szkło czy elektronikę również warto je podpisać, żebyśmy niczego przez przypadek nie zepsuli. Efekty dobrej przeprowadzki docenimy dopiero na jej końcu gdy bez problemu będziemy mogli wszystko znaleźć.

Zabezpieczenie szkła czy elektroniki

Należy pamiętać o zabezpieczeniu szklanek, misek porcelanowych, sztućcy, telewizora czy innej elektroniki. Można to zrobić gazetą albo folią bąbelkową.

Podstawowe rzeczy

Na koniec warto pamiętać o bagażu podręcznym, który pozwoli nam przeżyć kilka pierwszych dni zanim rozpakujemy resztę. W takim bagażu powinny znajdować się ubrania, kosmetyczka, ładowarka do telefonu itd.. Weź ze sobą również ściereczkę jeżeli będziesz chciał rozpakowywać kartony. Dlaczego? Z każdą wyjętą rzeczą trzeba przecierać z niej kurz. Nie chcemy chyba aby w naszym nowym mieszkaniu/domu już na początku był brud.

Jak się okazuje przeprowadzka nie jest taką katastrofą. Z pomocą znajomych czy rodziny możemy sprawnie przeprowadzić wszystko na własną rękę. Oczywiście możemy również zatrudnić do tego firmę, jednak przeprowadzka jest takim momentem w naszym życiu, który pamiętać będziemy na całe życie.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...

Może Cię również zainteresować:

Leave a Comment