Oświetlenie w ogrodzie

Dzięki odpowiedniemu oświetleniu w ogrodzie, cała powierzchnia zyskuje wiele na urodzie. Dodatkowo czujemy się bardziej komfortowo i bezpiecznie. Warto już więc na etapie projektowania ogrodu zwrócić uwagę na oświetlenie. Konieczne będzie tutaj zamontowanie instalacji elektrycznej. Na co zwrócić uwagę podczas planowania oświetlenia w ogrodzie? Tego dowiecie się poniżej!

Zazwyczaj projektujemy ogród, aby mieć miejsce, gdzie będziemy chcieli spędzać wolny czas. Dzięki niemu relaks na świeżym powietrzu jest wręcz pożądany po ciężkim dniu pracy. Jeżeli chcemy wykorzystać pełne możliwości ogrodu powinniśmy zdecydować się na światło dostosowane do konkretnych potrzeb. Jak się za to zabrać? Sprawdź również ofertę tych specjalistów od aranżacji ogrodów https://brzozowisko.com/

Jakie miejsca oświetlić?

W niektórych miejscach bardzo ważnym parametrem jest strumień świetlny. Oznacza to, ile światła pada na centymetr powierzchni. Oczywiste jest to, że światło musi być na tarasie oraz przy wejściu do domu. W tych miejscach najczęściej przebywamy i musimy widzieć jak najwięcej. Poleca się więc zainwestowanie w naświetlacze z precyzyjnymi czujnikami ruchu i zmierzchu. Takie światło sprawdzi się również świetnie, kiedy nie będzie nas w domu. Dlaczego? Odstraszy to złodziei, którzy będą się kręcić wokół naszego domu.

Oświetlenie LED

Warto także zdecydować się na zainstalowanie opraw LED w paru strategicznych miejscach w ogrodzie. Zapewniają one wysoką wartość strumienia świetlnego i pobierają tym samym niewiele energii. Z pewnością będzie to dla nas opłacalne w kwestii płacenia rachunków za prąd. Ciekawe są modele z obracaną głowicą, dzięki której możemy skierować światło w konkretne miejsce. Posiadają one duży zasięg oraz spory kąt wykrywania. Umożliwiają one także dostosowanie szerokiej palety ustawień. Oświetlenie w ogrodzie musi być odporne na wodę, kurz, zmiany temperatury oraz promieniowanie UV. Lampy muszą także dobrze wyglądać.

Nowoczesne oświetlenie w ogrodzie

Oprócz wyglądu oświetlenia musimy także zwracać uwagę na jego funkcjonalność. W wielu ogrodach możemy zauważyć chociażby oprawy najazdowe. Możemy je bez problemu wbudować w podjazd do garażu i w ścieżki. Ciekawym rozwiązaniem mogą być reflektory ogrodowe, które potrafią świetnie podkreślić piękno różnych przedmiotów czy roślin.

Lampy do stawów natomiast sprawią, że Twoje oczko wodne nastrojowo będzie się podświetlać późnymi porami. W ten sposób można zmienić zwykły staw w ogrodzie w coś wyjątkowego. Pamiętajmy jednak o tym, że takie lampy muszą posiadać odpowiednie parametry pozwalające na długotrwałe zanurzenie w wodzie.

Oświetlenie solarne

Bardzo popularnym rozwiązaniem w ogrodach są lampy solarne. Świetnie nadają się one w przypadku, kiedy nie mamy dostępu do sieci energetycznej. Mogą one bez problemu oświetlić dalekie punkty w ogrodzie. Dodatkowo nie wymagają one żadnej instalacji. Pamiętajmy jednak o tym, że nie dają one tyle światła co inne lampy, dlatego poleganie tylko na tym rodzaju oświetlenia może nie być takie skuteczne.

Podsumowując

Oświetlenie w ogrodzie jest bardzo ważne. Dzięki temu czujemy się o wiele bardziej komfortowo oraz bezpieczniej. Światło późnym wieczorem może także pokazać piękno ozdobnych roślin. Dodatkowo specjalne czujniki ruchu mogą odstraszyć potencjalnych złodziei

Może Cię również zainteresować:

Leave a Comment