Koszt budowy domu energooszczędnego

Niestety za budowę domu energooszczędnego zapłacimy więcej niż za budowę domu w standardzie. Co wpływa na koszt takiego domu oraz z czego wynikają różnice postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Koszt takiego domu, który spełnia wszystkie wymagania dotyczące zapotrzebowania na energię oraz termoizolacyjności nie będzie niski. Warto jednak pamiętać, że nie musi on generować wysokich kosztów ze względu na brak konieczności wydawania pieniędzy na najnowsze technologiczne rozwiązania.

Niższy koszt?

Warto wziąć pod uwagę usytuowanie takiego budynku. Jeżeli wykorzystamy maksymalnie energię z promieniowania słonecznego, poprawi to nasz bilans energetyczny co poskutkuje niższymi kosztami. Również wybór sprawdzonych i dobrych materiałów izolujących, które mają niski współczynnik przenikania ciepła sprawią, że całość inwestycji będzie nieznacznie droższa. Musi być ona prowadzona z głową inaczej możemy wydać niepotrzebnie pieniądze. Dzięki oszczędnościom możemy na etapie wykończenia zakupić dobry system grzewczy.

Cena okien

Największej dopłaty wymagają najczęściej same okna. Przeszklenia o niskim współczynniku przenikania ciepła niż w standardzie potrafią być droższe nawet o 3 razy! Warto więc przygotować się na dodatkowy wydatek o wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Materiały izolacyjne

Za materiały izolacyjne w domu energooszczędnym zapłacimy więcej niż w normalnym budynku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ warstwy te muszą być grubsze niż w standardzie. Trzeba więc zastosować materiały o najlepszych parametrach. Materiały ociepleniowe są jednak stosunkowo budowania normalnego domu często stosują grubsze warstwy tylko dla komfortu. Dla doświadczonych ludzi nie jest to zaskoczenie jeżeli chodzi o koszt.  jeżeli chodzi o koszt.

Instalacja grzewcza

Instalacje grzewcze w domu energooszczędnym nie będą stanowić dla nas większych wydatków. Może być również i tak, że będą one tańsze niż w domach standardowych. Dzieje się tak, ponieważ taki dom potrzebuje mniejszej mocy grzewczej aby zapewnić wymaganą temperaturę w domu. Mniej tracimy ciepła oraz wykorzystujemy energię słoneczną do ogrzewania.

Wentylacja

Wentylacja w domu energooszczędnym będzie droższa niż w standardzie. Jest to spowodowane tym, że musimy mieć funkcję odzysku ciepła. Bez tego nie będziemy spełniać wymaganego standardu energetycznego. Koszt może wzrosnąć o kilka tysięcy złoty.

Koszt robocizny

Najlepsze na koniec czyli robocizna. W przypadku budynku energooszczędnym będzie ona nas wynosić więcej. Staranne uszczelnienie przegród czy eliminacja mostków cieplnych będzie wymagała przeprowadzenia dodatkowych prac. Doświadczona ekipa przedstawi nam kosztorys o większych kwotach.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Może Cię również zainteresować:

Leave a Comment