Jak woskować lakier samochodu?

Każdy z nas wie, że z czasem każdy lakier traci swój blask. Nie ważne czy myjemy auto w myjniach bezdotykowych czy nie, po czasie każde auto jest na to skazane. Jednak można znaleźć na to sposób. Jedyne czego potrzebujemy to puszka wosku i wolny czas. W tym artykule krok po kroku poinstruujemy was jak woskować lakier samochodu.

Krok 1 – musisz sprawdzić stan lakieru

Najpierw trzeba zacząć od sprawdzenia stanu lakieru. Dlaczego? Od tego zależy jak długo efekt woskowania się utrzyma. Lakier bez defektów, oczyszczony i odtłuszczony pozwoli utworzyć woskowi silniejsze powiązanie z powierzchnią. Auto należy dokładnie umyć i osuszyć.

Krok 2 – przygotowanie lakieru

Jeżeli lakier nie jest w najlepszej kondycji warto zastanowić się nad przygotowaniem go. Defekty można usunąć ręcznie za pomocą pasty lub mleczka do usuwania rys lub profesjonalnie za pomocą maszyn polerskiej. Opcja druga jest zaawansowana i jeżeli nie masz w tym doświadczenia lepiej zostawić to specjaliście. Zabrudzenia z lakieru usunąć możemy specjalną glinką. Trzeba pamiętać, że woskując auto warto znaleźć do tego miejsce. Nigdy nie nakładamy wosku na pełnym słońcu. Lakier musi być chłodny w dotyku. Warto się upewnić czy nie ma żadnych pozostałości po przednim woskowaniu, do tego użyjemy specjalny płyn do odtłuszczania.

Krok 3 – niezbędne akcesoria

Najważniejsze rzeczy do woskowania to mikrowłókno i gąbkowy aplikator. Nigdy przenigdy nie używaj żadnych kuchennych ścierek, gąbek czy starych koszulek. Spowodujesz tym tylko kolejne rysy na aucie.

Krok 4 – nałóż wosk

Są dwa sposoby na nałożenie wosku. Można go nałożyć aplikatorem gąbkowym, ale również jest też opcja nałożenia go rękoma. Jednak tą drugą opcje warto stosować tylko przy dobrym wosku, który nie zniszczy naszej skóry. Co więcej, do nakładania wosku gołą ręką trzeba mieć wprawę, jednak jest to szybszy sposób niż aplikatorem. Nie nakładaj od razu wosku na całe auto! Rób to partiami i po 5 minutach zacznij polerować lakier.

Krok 5 – poleruj

Należy pamiętać aby polerować auto kolistymi ruchami. Do tego będziesz potrzebował więcej siły. Efektem ma być lustrzany połysk i pogłębienie koloru lakieru. Warstwa ta powinna ochronić lakier na kilkanaście myć. Ułatwi ona również spływanie wody przez co mniej brudu będzie osadzać się na naszym aucie. Jak sprawdzić ten efekt? Wystarczy popryskać lakier wodą. Jeżeli wosk jest dobry, krople wody będą się odpychać i nabiorą kulistego kształtu.

Krok 6 – koniec

Po woskowaniu pamiętaj, że cząsteczki wosku potrzebują czasu aby zgrały się z lakierem. Najbezpieczniej będzie odczekać całą dobę. Z pewnością nie wyruszaj tego samego dnia na myjnię, twoje starania mogą pójść na marne.

Podsumowując

Woskowanie auta może przynieść naprawdę dobre efekty. Nie dość, że nasze auto będzie miało dodatkową warstwę ochronną to jeszcze wizualnie poprawi wygląd naszego samochodu. Najważniejsze jest to abyś wybrał dobry wosk do lakieru samochodowego. Znajdziesz je na różnych stronach internetowych przeznaczonych samochodom (np. https://www.norauto.pl/)

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

Może Cię również zainteresować:

Leave a Comment