Jak dbać o skórę zimą?

Dbanie o skórę zimą jest trudnym zadaniem przede wszystkim dla osób, które mają cerę delikatną. Zimą różnice temperatur są bardzo duże, a skóra jest narażona na mróz, wiatr ale i również ogrzewanie i klimatyzację.

Jak więc dbać o skórę zimą? Jest to o tyle trudne, że mróz, chłodny wiatr, śnieg nie mają niestety dobrego wpływu na naszą skórę, ponieważ te czynniki powodują, że tracimy wodę własną i nadmiernie wysuszamy naszą skórę. Osoby o cerze wrażliwej czy naczynkowej zimą cierpieć będą z powodu piekącego bólu. Ciągle zmiany miejsca powodować będą zaczerwienie skóry oraz nadwrażliwość. Tak samo klimatyzacja wysusza skórę, a jeśli nie będziemy nic z tym robić to może to spowodować reakcję alergiczną. Lepiej więc nie dopuszczać do przemrożenia, bo skutki będą mogły być ciężkie do odwrócenia. Wysuszona skóra wygląda starzej niż w rzeczywistości i wolniej przyjmuje składniki odżywcze z kremów. Jeżeli ktoś nic z tym nie będzie robił to jedynym wyjściem będzie wizyta u dermatologa. Jednak naczynka popękane od mrozu naprawić może jedynie kosmetyczka podczas zabiegu laserem.

Wybór kremu

Na dzień najlepszym wyborem będzie krem, który natłuści skórę. W składzie takiego kosmetyku powinna znaleźć się parafina, wazelina, oliwa czy wosk pszczeli. Naturalne składniki mogą naprawdę dużo zdziałać. Chronią one warstwę rogową oraz płaszcz hydrolipidowy skóry, a zimą te miejsca najszybciej się odwadniają. Również zimą potrzebować będziemy krem z ochroną przed promieniowaniem UV. Osoby, które dojeżdżają do pracy samochodem i nie wychodzą praktycznie w ogóle na zewnątrz mogą zrezygnować z takiego kremu. Jednak jeżeli wychodzimy na miasto czy na narty to warto się zabezpieczyć. Śnieg mocno odbija słońce więc skóra wymagać może nawet trzy razy mocniejszej ochrony.

Ochrona ust

Zima to najtrudniejszy okres dla ust. Są one wysuszane przez mróz, a następnie zwilżane przez ślinę. W połączeniu z minusową temperaturą skutkuje to spierzchnięciem. Wydzielina z buzi zawiera kwaśne enzymy, które są odpowiedzialne za rozkład pożywienia. Dlatego pogarsza to tylko stan naszych ust. Najlepiej jest więc smarować usta co godzinę pomadką z woskiem pszczelim czy tłustym kremem. W domowej regeneracji pomogą sklepowe maseczki czy miód w czystej postaci.

Ochrona dłoni

Ochroną dłoni w czasie zimy zawsze były rękawiczki. Jeżeli lubisz zapominać o nich lub pomimo ich noszenia twoja skóra nadal jest odmrożona to smaruj ją kilka razy dziennie mieszanką olejku rycynowego, masła spożywczego i mleka. Lekkie kremy lepiej zostawić na lato, jednak zimą należy sięgnąć po tłuste maści z apteki. Wieczorem możemy zafundować dłoniom peeling lub kąpiel z dodatkiem oliwy.

Zabiegi kosmetyczne

Zima to dobry czas na takie zabiegi. Latem nie możemy ich wykonywać ze względu na słońce. Złuszczanie kwasami laserem lub mechanicznie daje dobre efekty jeżeli walczysz z zmarszczkami czy przebarwieniami. Zaplanuj więc serię zabiegów, a dzięki temu wiosną i latem będziesz cieszyć się zdrową i piękną skórą. Ważne jest aby używać przez dermatologa zaleconego kremu regenerującego, a także chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Podsumowując

Ochrona naszej skóry zimą to nie jest najprzyjemniejszy proces. Chłodny wiatr, śnieg i mróz zdecydowanie będą uprzykrzać nam życie. Jeśli jednak chcemy zachować zdrową i piękną cerę powinniśmy zabrać się za jej odpowiednią pielęgnację. Co więcej, przydatne też będą dobre suplementy diety, jak np. Collagenics. Dobre kremy do twarzy, pomadki na usta oraz maści na dłonie to podstawowa pielęgnacja skóry zimą.

Może Cię również zainteresować:

One Thought to “Jak dbać o skórę zimą?”

  1. Według mnie dobre kosmetyki to absolutna podstawa. Bez tego nie ma co podchodzić do tematu.

Leave a Comment