Czy klimatyzacja szkodzi?

Klimatyzacja w pracy, samochodzie, sklepach wydaje się być bardzo potrzebna i wygodna. Jednak jest wiele opinii, że szkodzi ona naszemu zdrowiu. Czy rzeczywiście tak jest? Poniżej znajdziesz faktyczne działanie klimatyzacji na nasze zdrowie.

Instalacja klimatyzacyjna ma za zadanie wymieniać powietrze i wentylować pomieszczenia. Utrzymuje ona temperaturę na stałym poziomie bez względu na to, jaka jest ona na zewnątrz. Pobiera ona powietrze z pomieszczenia, oddaje je obróbce po czym wypuszcza otworami klimatyzacyjnymi. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne ułatwiają życie osobom chorym na alergię. Są one wyposażone w specjalne filtry powietrza, które usuwają kurz, roztocza, sierść zwierząt czy kwiatowe pyłki. Dochodzimy więc do wniosku, że to nie sama klimatyzacja jest szkodliwa dla zdrowia a nieumiejętne z niej korzystanie. O taką instalację trzeba odpowiednio dbać, w przeciwnym razie może być ona szkodliwa.

Suche powietrze wysusza skórę oraz śluzówkę

W pomieszczeniach gdzie działa klimatyzacja zazwyczaj jest suche powietrze o niskiej wilgotności. Działa to niekorzystnie dla naszej skóry oraz błon śluzowych dróg oddechowych. Prowadzi to do suchości skóry i śluzówek. Może ona również przyczynić się do rozwoju przeziębienia i pojawienia się takich objawów jak ból gardła, chrząkanie czy uczucie drapania w gardle. Jednak dzieje się tak tylko wtedy gdy źle ustawimy temperaturę. Aby zapobiec osłabieniu odporności i częstemu łapaniu infekcji musimy właściwie ustawić temperaturę oraz wilgotność w klimatyzatorze. Dodatkowo warto często czyścić filtry oraz okresowo je zmieniać.

Popijanie wody z dużą częstotliwością może zmniejszyć uczucie zasychania w gardle. Przy okazji zmniejszymy ryzyko infekcji.

Nieoczyszczona klimatyzacja

Klimatyzacja sama w sobie nie jest szkodliwa dla zdrowia. Natomiast na nasze zdrowie może wpłynąć klimatyzacja, która jest zbyt rzadko czyszczona. Będzie to szczególnie odczuwalne dla alergików czy osób chorujących na astmę. W takiej instalacji może rozwijać się pleśń, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja namnażaniu się grzybów. To właśnie infekcje grzybicze są tak naprawdę najważniejszymi zagrożeniami klimatyzacji. Profesjonalny serwis klimatyzacji na terenie Poznania znajduje się pod adresem https://klima-poznan.pl/serwis-klimatyzacji/

Klimatyzacja w domu

Latem ciężko jest wytrzymać nawet w domu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na klimatyzację w domu. Do wyboru mamy klimatyzatory przenośne i stacjonarne. Jednak nie ważne, który wybierzemy ważne jest odpowiednie dobranie temperatury w naszym domu. Zimą powinniśmy utrzymywać temperaturę 21-22 stopni, natomiast latem 18-19. Jednak ważniejsza jest różnica temperatury na zewnątrz a temperatury w domu. Powinna ona wynosić około 6 stopni. Więc, podczas upalnego dnia, gdzie temperatura na zewnątrz wynosi 30 stopni, w domu powinna ona wynosić 24.

Klimatyzacja w pracy

Zgodnie z przepisami, temperatura w biurze nie powinna być niższa niż 18 stopni. Jednak maksymalna temperatura to 30 stopni. Dlatego większość pracodawców instaluje w biurze klimatyzację. Zwiększa ona komfort pracy, pracownikom pracuje się lżej, a klienci czują się w takich warunkach o wiele lepiej. Klimatyzacja jednak powinna być zainstalowana w taki sposób aby nawiew nie był skierowany bezpośrednio na stanowisko pracy. Może to spowodować przeciągi, wyziębienia albo przegrzewanie pomieszczenia pracy.

Podsumowując

Klimatyzacja nie jest szkodliwa dla człowieka o ile dobrze z niej korzystamy. Ważne jest to aby odpowiednio dobierać temperaturę oraz poziom wilgotności w pomieszczeniu. Kierunek samego nawiewu powietrze jest również ważny. Jeżeli o to wszystko zadbamy, możemy cieszyć się chłodnym powietrzem bez obaw co do przeziębienia czy innych problemów.

Może Cię również zainteresować:

Leave a Comment