Budowa farmy fotowoltaicznej

Na samym początku warto powiedzieć, że farma fotowoltaiczna jest przyszłościową inwestycją. Obecnie pojawia się coraz więcej inwestycji w odnawialne źródła energii. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ nakładane są kary pieniężne za emisję CO2 przez fabryki i przedsiębiorstwa. Dlatego wiele osób decyduje się na inwestycję w farmę fotowoltaiczną. Warto jednak wcześniej dowiedzieć się nieco więcej na jej temat.

Czym jest farma fotowoltaiczna?

Działa ona na bardzo podobnej zasadzie co przydomowa instalacja fotowoltaiczna. Do jej budowy wykorzystuje się panele słoneczne oraz inwertery, których zadaniem jest produkcja energii elektrycznej. Warto jednak wspomnieć o najważniejszych różnicach pomiędzy farmą ekologiczną a przydomową instalacją. Farmy produkują oczywiście o wiele więcej energii elektrycznej. Posiadają one wyższą moc. Są one budowane na gruncie ze względu na swoją wielkość oraz ciężar. Można dzięki nimi sprzedawać energię oraz wykorzystywać ją do celów własnych. Oczywiście inwestor musi również liczyć się z większą ilością formalności. Więcej o fotowoltaice na terenie zachodniopomorskiego przeczytasz na https://solowoltaika.pl/

Grunt na montaż paneli

Jeśli masz w planach budowę farmy fotowoltaicznej, warto dowiedzieć się czego potrzebujesz do uruchomienia takiej instalacji. Na samym początku warto wybrać odpowiedni grunt na montaż wielu paneli fotowoltacznych. Nie mogą one stać w przypadkowym miejscu. Mowa tutaj między innymi o braku zacienienia, ponieważ fotowoltaika działa na pełnych obrotach tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest nasłoneczniona przez cały dzień. Warto także zwrócić uwagę na zapisy w miejskim planie zagospodarowania przestrzennego. Większość elektrowni bowiem powstaje na obszarach nieobjętych takim planem. Bardzo często konieczny jest także dostęp do sieci średniego napięcia.

Pozwolenie

Jeżeli posiadamy już odpowiedni teren na wybudowanie farmy fotowoltaicznej, musimy także wystąpić o przyznanie pozwolenia. Sam wniosek należ złożyć w starostwie powiatowym. Trzeba więc skomplementować takie dokumenty, jak projekt koncepcyjny, decyzja środowiska czy warunki przyłączenia do sieci.

Koncesja

Jeśli starostwo powiatowe wyrazi zgodę na budowę farmy na terenie naszej działki, możemy ubiegać się o koncesję na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Warto wiedzieć, że wydaje ją Prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Dzięki koncesji możemy później sprzedawać energię elektryczną. Dzięki temu, że w naszym kraju nie spełniono minimalnego progu wytwarzania energii z OZE, uzyskanie koncesji wcale nie jest takie trudne.

Jak przebiega budowa instalacji farmy fotowoltaicznej?

Po uzyskaniu wszelkich zgód oraz wyboru odpowiedniej działki, możemy przejść do etapu budowy instalacji. Instalatorzy więc na początku montują konstrukcję, na której zostaną umieszczone moduły. Następnie montowane są panele pod odpowiednim kątem. Konieczne jest także rozmieszczenie inwerterów oraz podłączenie stacji transformatowej.

Kiedy już nasza farma fotowoltaiczna będzie gotowa i nastąpi odbiór techniczny obiektu (a URE wyda koncesję), możemy zarejestrować się na Towarowej Giełdzie Energii. Jest to konieczność, jeśli zależy nam na sprzedawaniu prądu.

Może Cię również zainteresować:

Leave a Comment